zdravotnictví hýbe republikou aneb nerad se opakuji

čtvrtek 30. prosinec 2010 08:45

v roce 2007 jsem zde na blogu napsal článek o poplatcích a zdravotnictví tak vůbec, jak je koncipované a jaký chaos panuje v celém systému. Dovolím si v další části z něj nějaké pasáže opět zvěřejnit pro osvěžení paměti a vůbec pro pochopení celého systému.
To že lékaři dnes vydírají, padá na vrub všech polistopadových vlád, které nebyly schopny vnést jasný systém do celého financování zdravotnictví. Vznikem povinného členství v komoře si vláda vytvořila odboroví hnutí par exelance a dnes sklízí plody nečinnosti a hlouposti poslanců a ministrů zdravotnictví.
Pravidelně čtu, že zdravotníctví je něco jiného než ostatní služby. Jedná se o zásadní omyl. Jsme služba lidem stejná jako automechnici, pekaři, uklízeči a další lidé, kteří by měli přinášet komfort bytí člověku, jen jsme vysoce sp

18.12.2007
Bylo by dobré si zrekapitulovat celý systém jak se vyvíjel. Po vzniku Všeobecné zdravotní pojišťovny poliici udělali jednu zásadní chybu, stvořili dalších X pojišťoven tak zvaných oborových. Pak už jen xpojišťoven krachovalo,protože se snažili v tom neznámém systému nalákat co nejvíc pojišťěnců. Do toho začala privatizace zdravotních zařízení a zdravotní činnosti a došlo k exponenciálnímu nárustu vykázaných bodů. V té době premiér Klaus prosazoval změnu systému, místo toho aby vyčkal až jak si systém sedne. Problém byl ten, že soukromí podnikatelé lékaři začali vykazovat vše, oproti tomu když byli zaměstnaní. A tak než se vyčkalo, došlo ke změně časového limitu a tím se odstartoval systém opakovaných změn celého systému, který běží až do dneška s minimálním efektem. Systém je stále rozkolísaný a spotřebuje stále více a více finančních prostředků, objevilo se KORKO, REGKO - korekční koeficienty, jejich význam je mi stále záhadný a protože ani to moc nepůsobilo objevil se Unicitní pacient. Co to je Unicitní rodné číslo alias unicitní pacient? To je pacient, který se lékaři počítá pouze jednou za 1/2 roku. Prostě pacient se vám počítá pouze jednou i když byl v ordinaci třeba 10x a pokaždé s jinou diagnosou, lékař ho dostane zaplaceného jen jednou. A tak lékaři nemají dnes zájem, aby jim pacienti opakovaně chodili do ordinace a tím se dostáváme i ke tvrzení současného ministra, že máme v Evropě největší zájem chodit do ordinací. To bylo v roce 2004, současné statistiky, keré ale pan ministr nemá ukazují výrazný ústup. Ale co chceme od lékaře ministra, který naposledy byl v praxi někdy před 6ti lety. Totéž ale lze vznést i na bývalého ministra ČSSD, který byť president komory o systému nic moc nevěděl nebo nechtěl vědět. A tak v současné době jsou stále nejvíce drženi u držky lékaři. Pojišťovny se chovají tržně - moc by mi zajímalo, z které kolonky zaplatí bankovní pojišťovna ty peníze, které slibuje na svých bilbordech se zafáčovaným člověkem nejen svým pojišťencům ale i na to láká nové.
To, co zvolil současný ministr není zrovna šťastné a jak jsem už řekl, nestanu se více svobodným když zaplatím. A o to přeci konzervativní straně by mělo jít, jak to má nejen v preambuli svých stanov, ale i jak to má pan ministr v baťůžku změn.
Jen by mne zajímalo, proč pan ministr tvrdě nesáhl na farmaceutické firmy, které z VZP stahují jako hydry kolem 45% finančních prostředků???????????? Asi se jich bojí a tak farmaceutické fy jdou na jednání s co největším navýšením ceny, dostanou-li z VZP jen 40 procent je to opticky přijemné, ale ve skutečnosti mají zaplaceno 100%. To pan ministr neví. On má svůj baťoh.
A tak tu máme poplatky a revoltující. Ti revoltující svojí skladbou ve mne nebudí důvěru a mnohdy i právem, ty poplatky s těmi mám problém co do jejich smyslupnosti a systémovosti. jediný poplatek s kterým nemám problém je poplatek za pohotovost. Ty další - jsou efemérní, budí pocit, že většina občanů nemá jiný cíl života než navštívit lékaře a jít si lehnout do nemocnice. Ale o tom, že budu svobodnější ve svém rozhodování mi z těchto poplatků nevyplývá nic. Farmaceutické firmy budou stále dojit všeobecný solidární systém s minimálním efektem pro pacienta s maximálním efektem pro farmaceutické firmy. Takový laický příklad, koupíte si výfuk za 5tisíc korun a víte bezpečně, že vám bude miniálně sloužit 2-3 roky a pak má i záruční dobu. Koupíte si lék za 5isíc korun a víte co? Nevíte ani proč stojí 5tisíc korun a o jeho fungování, jsme lidský organismus, každý reaguje jinak.
Nejsem chudý lékař, ale nejsem ani bohatý lékař, jsem spokojený se svým životem, se svými dětmi, jsem šťasten se svoji ženou, miluji svoji práci, ale nesnáším blbost, která je momentálně jak na straně levé tak ale i na straně pravé.
Ta blbost kvete stále.
Rybka Jan

Rybka Jan

Rybka Jan

nyní o chobotnici, ale taky i zdravotnictví a tak povšechně co se v této době vyvrbí

člověk kterého zajímá co se děje a nechce být němý a hluchý

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora